Strašovský rybník

PROGRAMY
Péče o krajinu Invazní rostliny Věda a výzkum Osvěta
PROJEKTY
starší projekty
 

Strašovský rybník

KrajPardubický
OkresPardubice
ObecStrašov, Vápno u Přelouče, Přepychy
Kat. územíStrašov, Vápno u Přelouče, Přepychy
Datum inventarizace3.7.2008
Nadmořská výška217 m
Rozloha16,5 ha
PolohaLokalita leží severně od Strašovského rybníka, SZ od Strašova.
GPS50°5'57.866"N, 15°31'2.492"E

Popis terénu

Terén je z velké části tvořen podmáčenými loukami v okolí Strašovského rybníka, s množstvím vodotečí, křižujících plochu lokality.

Popis společenstev

Největší plochu zabírají rákosiny (svaz Phragmition australis), které tvoří litorální pásmo Strašovského rybníka. Jedná se o monotónní porosty s dominantním rákosem obecným (Phragmites australis). Na ně navazují porosty vysokých ostřic (svaz Caricion gracilis). Nejcennějšími společenstvy této lokality jsou bezesporu vápnomilné slatiny (asociace Seslerietum uliginosae), které díky absenci hospodaření zarůstají statnými druhy z kontaktních společenstev (rákos, ostřice) a druhy bezkolencových luk (svaz Molinion caerulae): bezkolenec modrý (Molinia caerulea), metlice trsnatá (Deschampsia cespitosa). Díky disturbančním zásahům v minulých letech se zde také hojně šíří nitrofyty (především pcháč oset - Cirsium arvense).
 

Ohrožené druhy

česnek hranatý (Allium angulosum), skřípinka smáčknutá (Blysmus compressus), ostřice blešní  (Carex pulicaris), ostřice Davallova (Carex davalliana), ostřice oddálená (Carex distans), ostřice pobřežní (Carex riparia), prstnatec pleťový (Dactylorhiza incarnata), prstnatec májový (Dactylorhiza majalis), svízel severní (Galium boreale), hadilka obecná (Ophioglossum vulgatum), pryskyřník  velký (Ranunculus lingua), pěchava slatinná (Sesleria ulioginosa), ledenec přímořský (Tetragonolubus maritimus)

Management historie

Management se zde zdá se už dlouhou dobu neprovádí. Některé okrajové partie jsou sečeny traktory. Někdy před 2 roky došlo k podmítnutí cca 2 ha traktorem. Podobný zásah byl v minulosti proveden i ve východní části lokality. Díky tomuto naprosto nevhodnému zásahu došlo k likvidaci cca 4 ha slatinišť a bezkolencových luk. Od roku 2008 Centaurea kosí nejzachovalejší partie na ploše cca 2,5 ha. V roce 2010 bude zahájen projekt financovaný s OPŽP na obnovu degradovaných stanovišť a posílení druhové a stanovištní ropzmanitosti.

 
DATABÁZE
Databáze výskytu invazních rostlin Atlas rostlin Databáze lokalit Atlas semen
OSTATNÍ
chci se zeptat
dnes je sobota
19.9.2020
22:54:04 hod
občanské sdružení Centaurea - sdružení pro monitoring a management krajiny, IČO: 26664119, sídlo: Škrovád 48, 53821 Slatiňany, korespondenční adresa: Sečská 25, 53701 Chrudim tel.: +420 737 780 965, mail: jan.hornik@tiscali.cz, bankovní spojení: 191209797/0300, nejsme plátci DPH ALL IN 1 - Tvorba webových stránek